Prilagodba pristupačnosti

Konferencija o palijativnoj skrbi

U Petrčanima pored Zadra u periodu od 11.-13. travnja 2025. god.  održana je 7. Konferencija o palijativnoj skrbi, a pod motom „Razmišljajmo palijativno”. Organizatori skupa bili su Psihijatrijska bolnica Ugljan, Dom zdravlja Zadarske županije, Sveučilište u Zadru te OB Zadar, a uz stručnu potporu Hrvatskog društva za palijativnu medicinu Hrvatskog liječničkog zbora.

Palijativna je skrb danas prihvaćena u svijetu, a povjerenstvo ministara Europske Unije u posebnom je aktu iz 2003.god. dalo podrobne preporuke državama članicama kako organizirati palijativnu skrb u svojim državama.

Početak palijativne skrbi seže u pedesete godine prošlog stoljeća kad se bitno promijenio stav prema umirućima. Briga za njih tada prestaje biti samo izraz kršćanskog milosrđa i suosjećanja te postupno postaje obveza zdravstvenog osoblja, posebice u primjeni novih lijekova koji ublažuju simptome (u prvom redu bol). Počinje se govoriti o "dobroj smrti", u koju svakako ne spada smrt među instrumentarijem intenzivnih njega, nego u željenoj obiteljskoj ili obitelji sličnoj okolini. Početkom suvremenog hospicijskog pokreta smatra se 1967. godina kad je u Londonu Cicley Saunders otvorila Hospicij sv. Kristofora.

U Hrvatskoj hospicijski pokret pokreće dr. Anica Jušić 1994 god. organiziranjem Prvog simpozija Hospicij i palijativna skrb te osnivanjem Hrvatskog društva za hospicij/palijativnu skrb u HLZ-u.

Na konferenciji ju bilo prijavljeno više od 250 sudionika iz svih dijelova Hrvatske te iz brojnih djelatnosti koje su uključene u palijativnu skrb: medicinske sestre i med. tehničari, kako iz primarne zdr. zaštite tako i onih iz bolničkog sustava, liječnici koji rade u mobilnim palijativnim timovima ali  i oni koji s njima surađuju a dio su prim. zdr. zaštite i bolničkog sustava, koordinatori palijativne skrbi, socijalni radnici, fizioterapeuti, radni terapeuti, volonteri i udruge, duhovnici, psiholozi.

Na Konferenciji se pored hrvatskih iskustava moglo čuti i iskustvo kolega koji rade u palijativnoj skrbi u Austriji, Nizozemskoj, Njemačkoj, Sloveniji i Švicarskoj.

U svojim predavanjima predavači su naglasili potrebu međusobne komunikacije svih sudionika kao i važnost ljudske prisutnosti u dijelu života koji je obilježen patnjom, bolom, gubitkom i strahom pred smrću, jer i sam naziv palijativa dolazi od latinske riječi "palliatus" - pokriven, ogrnut.

Osnovna pretpostavka palijativne skrbi je da je bolesnik centar svih događanja i u svakom je trenutku osoba koju treba poštovati u njenoj osobnosti, integritetu i slobodi da sama odlučuje.

Brojni izlagači iznijeli su najnovije principe pristupanja raznim fizičkim i inim tegobama s kojima se umiruće osobe susreću, te su dali osvrt na svoj rad i na izazove koji su još uvijek pred njima.

Zadnji dan konferencije bio je posvećen palijativnoj skrbi djece.

Zbog velikog broja predavanja, a kratkoće vremena većina predavanja i radionica su se odvijale paralelno

Ova konferencija samo je još jedan korak u nastojanjima Zadarske županije da unaprijedi palijativnu skrb za stanovnike županije. Naime palijativnu skrb u Zadarskoj županiji pružaju tri ustanove: PB Ugljan sa svojim Odjelom  za demencije, psihijatriju starije životne dobi i palijativnu skrb duševnih bolesnika na kojem je ugovoreno 10 palijativnih kreveta, OB Zadar također s 10 kreveta te DZ Zadarske županije sa dvije koordinatorice palijativne skrbi i jednim mobilnim palijativnim timom.

Dom zdravlja Zadarske županije u suradnji sa Županijom je na korak do realizacije dugo očekivanog Hospicija koji bi bio opremljen za smještaj dodatnih 10 palijativnih bolesnika. Otvaranje Hospicija (Babin dub-Zadar) očekuje se do početka ljeta (ovisno o ishođenju potrebnih dozvola). Bit će to veliki iskorak za našu županiju jer trenutno u Hrvatskoj postoje samo dva takva slična Hospicija, u Rijeci i u Splitu.

Stomatološka dežurstva

Raspored rada stomatološke pripravnosti za travanj 2025. godine

 

Raspored rada županijske stomatološke pripravnosti za travaj 2025.

Stomatološka pripravnost se provodi nedjeljom i blagdanima od 8 do 20 sati.

 

 

06.04.2025.

Ordinacija dentalne medicine Ljilja Pantalon, dr.med.dent

Hrvoja Ćustića 88 B, Zadar

Tel: 318 - 434

13.04.2025.

Ordinacija dentalne medicine Iva Rakvin Krizmanić, dr.med.dent.

Lovre Matačića 50, Zadar

Tel: 091 517 6248

 

20.04.2025.

Stomatološki tim Ivan Dežulović, dr.med.dent., spec.parodontolog

Ulica Nikole Matafara 2A, Zadar

Tel.:091 735 1121

21.4.2025.

Privatna ordinacija dentalne medicine Tatjana Peršić Žuvela dr.med.dent

Runjaninova bb, Zadar

Tel: 091 561 2225

 

27.4.2025.

Ordinacija dentalne medicine Dijana Paleka, dr.med.dent

Ivana Mažuranića 28b, Zadar

Tel: 099 789 1071

 

Palijativna skrb

Služba palijativne skrbi DZ Zadarske županije:
Palijativna skrb je sveobuhvatna skrb usmjerena na poboljšanje kvalitete života bolesnika i njihovih obitelji suočenih s problemima uslijed neizlječivih uznapredovalih bolesti koje značajno skraćuju životni vijek.
Ona ne ublažava samo fizičke simptome već pomaže i kod psihičkih, socijalnih i duhovnih poteškoća, a ujedno pruža podršku i članovima obitelji tijekom pacijentove bolesti, a i u žalovanju nakon bolesnikove smrti.
Palijativna skrb afirmira život, a smrt smatra sastavnim dijelom života, koji dolazi na kraju. Ona smrt ne ubrzava niti je odgađa. Ona nastoji predvidjeti, spriječiti i smanjiti patnju i očuvati najbolju moguću kvalitetu života sve do smrti.

 

KOME JE NAMIJENJENA PALIJATIVNA SKRB
Dijagnozu Z51.5 koja označava potrebu pacijenta za palijativnom skrbi dodjeljuje bolnički liječnik i/ili odabrani liječnik obiteljske medicine.
Odabrani liječnik prijavljuje bolesnika koordinaturu palijativne skrbi za upis u Registar palijativnih bolesnika (tel: 023-217-181 ili na e.mail: ivana.aleksa@dzzdzup.hr ili darja.matesic@dzzdzup.hr), a istovremeno može poslati i zahtjev prema mobilnom palijativnom timu za određenu vrstu pomoći ili konzultaciju ukoliko je potrebna. Zahtjev prema MPT se može poslati i naknadno.
Koordinatori za palijativnu skrb povezuju sve dionike važne za razvoj i pružanje palijativne skrbi u županiji, te vode registar korisnika palijativne skrbi u županiji,

 

Koordinatori palijativne skrbi:
Darja Matešić, univ.mag.med.tech.
e-mail: darja.matesic@dzzdzup.hr

Radno vrijeme:
Parnim datumima u poslijepodnenoj smjeni od 12:00 do 20:00 sati
Neparnim datumima u prijepodnevnoj smjeni od 07:00 do 15:00 sati
Ivana Aleksa, bacc.med.tech.
e-mail: ivana.aleksa@dzzdzup.hr

Radno vrijeme:
Parnim datumima u prijepodnevnoj smjeni od 08:00 do 12:00 sati
Neparnim datumima u poslijepodnenoj smjeni od 14:00 do 18:00 sati

kontakt telefon: 023-217-181

 

MOBILNI PALIJATIVNI TIM
Ima za cilj umirućim bolesnicima dati adekvatnu zdravstvenu njegu u njihovom domu, da kraj života dočekaju među poznatim i dragim ljudima te educirati članove njihovih obitelji o pružanju adekvatne skrbi. Prvenstveno se to odnosi na smanjenje boli, odgovarajuću njegu, prevenciju komplikacija vezanih uz osnovnu bolest te pružanje osjećaja brige za bolesnu osobu uz upoznavanje obitelji s pravima iz domene zdravstva i socijalne skrbi.
Mobilni palijativni tim ima savjetodavnu ulogu liječnicima obiteljske medicine, medicinskim sestrama u patronažnoj službi i zdravstvenoj njezi u kući te u suradnji s tim službama sudjeluje u zbrinjavanju kompleksnih simptoma i potreba.
Uključenje mobilnog palijativnog tima ne isključuje sveukupnu skrb obiteljskog liječnika, patronažne sestre i zdravstvene njege u kući (rad u ordinaciji i kućne posjete).

 

Mobilni palijativni tim:
dr.sci. Sanja Kardum, dr.med.
e-mail: sanja.kardum@dzzdzup.hr
Jasminka Tomić, mag.med.tech
e-mail: palijativa@dzzdzup.hr

Radno vrijeme:
ponedjeljak, utorak, četvrtak,petak 07:00 do 15:00 sati.
Srijeda od 13.30 do 21.30 sati

dom logo off